PHPchem s.r.o.

Společnost vznikla ze združení fyzických osob v roce 2006. Jednatelem je ing. Jiří Hájek.

Firma má praxi v syntéze chemických specialit, zabývá se vývojem a výzkumem, a také zaváděním technologií v oboru organické chemie.
Nabízíme kompletní služby při přípravě chemických látek a přípravků. Připravujeme a vyvíjíme vzorky dle požadavků zákazníka pro konkrétní použití. Vyrábíme rostlinné stimulátory na bázi Brassinolidů, které jsou využívány pro harmonizaci vývoje rostlin a značně zvyšující odolnost proti suchu.

V minulosti jsme vyráběli na zakázku i řadu dalších látek, například deriváty cukrů, některé puriny, deriváty aminokyselin, chloridy kyselin a jiné.

Provozovna firmy se nalézá v areálu Spolany a.s.

Ing. Jiří Hájek

Ing. Jiří Hájek studoval na VŠCHT Praha, obor chemické inženýrství, diplomová práce vedl Prof. Ing. Kamil Wichterle, DrSc. 

Pracoval jako vědecký a výzkumný pracovník Spolana a.s. Neratovice, kde se zúčastnil práce na vývoji prostaglandinů, sladidel, nesteroidních antirevmatik, přísad do motorových olejů, syntézy kyseliny skořicové, syntézy purinových bází a spoustu jiných menších projektů.

Dále pracoval na Akademii věd ČR jako vývojový pracovník po dobu 6 let, kde se podílel na vývoji mikrovlnných syntéz, vývoj nových druhů skel pro speciální účely (umělecké typy skel), výsledkem je spolupráce s přední uměleckou sochařkou Mg. A, Alenou Matějkovou Ph.D. na technologii skla, vznikla tím spoluautorská publikace. 

Matějková Alena, Hájek Jiří, Hájek Milan: Preparation of Glass for Sculpture Casting using Microwave Energy, 14th Conference on Electric and Other Highly Efficient Methods of Glass Melting, České Budějovice, September 2007.

Dále práce na mikrovlnném sušení knih. Výsledkem bylo i několik původních organických syntéz za použití mikrovlnné katalýzy. V roce 2006 založena vlastní společnost.